Kullanıcı Girişi | Üyelik
Camel
Camel
Albüm Türü : Stüdyo
Yayın Yılı : 1973
Ortalama Oy :


| Olcaytocarlos sabit link
1971 yılında kurulan The Brew'un, ismini Camel olarak değiştirdikten sonra MCA Records'tan çıkardığı ilk albümü. Albümle sesini fazla duyuramayan grup, ikinci ve asıl patlamayı yaptıkları albümü Mirage'ı kaydetmek için Decca Records'a transfer oldu. Değeri sonradan anlaşılacak albümler arasına adım atan eserde Mystic Queen, Separation, Arubaluba gibi sonradan Camel marşları haline gelecek parçalar bulunuyor.

| Al sabit link
Camel'ın Mirage ile birlikte en güzel albümü kanımca. albüm baştan sona dinlenendiğinde içinizi huzur kaplayan bir atmosfer oluşturuyor. özellikle yaratıcı melodiler sayesinde, sürekli değişen ritmi ile müzikal bir doyum yaşıyorsunuz. Six Ate parçasındaki blues vari ritm albümden fırlayıp çok farklı bir yakalarken Never Let Go parçasındaki flüt solosu ile benzer bir havayı yeniden oluşturuyorsunuz, arada Separation sizi dinlendiriyor. albümdeki vokaller melodik havayı solumanıza yardım ediyor. genelde çift ve çoğul vokalle yapılan vokaller Pink Floyd'un Echoes parçasındaki gibi müzikte derinlik yakalamalarını sağlıyor. özellikle bu etkiyi diğerlerine göre daha temposu düşük olan Mystic Queen parçasında yakalayabilirsiniz. Bunların yanında parçaların uyumuna da dikkati edilmelidir. zira ne kadar birbirinden bağımsız parçalar yaratılmış olsa da kulak açısından parçalar arasında bir uyum yakalarsanız. bu da Camel'ın tarzının daha ilk albümden farklı ve kendine özgü olduğunu gösterir ki progresif müzikte bu özgünlüğü ilk albümden yakalamak zordur.

Ülkemizde progresif müzik dinlerler arasında en popüler gruplardan Camel'ı elbette size önermek absürd kaçacaktır. mutlaka bu satırları okuyanlar Camel albümünü defalarca dinlemiş ve ona aşık olmuştur. o yüzden bu sadece bir hatırlatma yazıdır. en son ne zaman dinlediniz Camel albümünü diye sorun kendinize.

| A Saucerful of Secrets sabit link

| A Saucerful of Secrets sabit link

| moody sabit link

Şarkı Listesi
1. Slow Yourself Down (4:45)
2. Mystic Queen (5:53)
3. Six Ate (5:57)
4. Separation (4:54)
5. Never Let Go (6:20)
6. Curiosity (5:52)
7. Arubaluda (6:26)
 
Kadro
- Andy Ward
- Doug Ferguson
- Peter Bardens
- Andy Latimer
 
 
 
   
 
 
 
 


2006 - 2019 Progturk.com
Bu site progarchives.com'dan esinlenerek hayata geçirilmiştir.
Destek: Last.fm ProgressiveTR grubu
Kodlama ve Tasarım: Anıl "megamefta" Okay